Poznaj 7 dysków energii życiowej – recenzja książki „Czakry”

Anodea Judith posiada doktorat w zakresie opieki zdrowotnej i społecznej ze specjalizacją leczenia umysł-ciało. Prowadzi liczne zajęcia z psychologii, czakr oraz jogi. Jej książka „Czakry: Siedem kluczy do energetycznego uzdrowienia ciała i duszy” stanowi podstawowy podręcznik, dla każdego kto chce dowiedzieć się czym tak naprawdę są czakry i jaką odgrywają rolę w naszym życiu.

Książka została napisana bardzo prostym językiem, autorka dokładnie tłumaczy poszczególne zagadnienia, tak aby czytelnik zrozumiał każdy poruszany przez nią problem. Już na początku publikacji znajdziemy poręczny spis ćwiczeń pojawiających się w poszczególnych rozdziałach. Judith bowiem postanowiła zadbać również o praktyczną stronę opisywanych przez nią zagadnień, co zdecydowanie stanowi ogromny plus poradnika.

Na wstępie autorka wyjaśnia dość szczegółowo czym jest system czakr i w jaki sposób powinniśmy go rozumieć i interpretować. Interesujące jest to, że autorka nie polega tylko na swoich słowach, ale często przytacza także myśli lub poszczególne cytaty ważnych postaci – głównie filozofów. Odnosi się więc m.in. do Zygmunta Freuda i jego pojęcia superego, anima i animus Karla Gustawa Junga czy też słów Nelsona Mandeli i Alberta Einsteina.

Każdej czakrze autorka poświęca osobny rozdział, aby w szczegółach omówić ich wszystkie najważniejsze właściwości. Anodea Judith posługuje się w tym celu schematem, więc przekazywana przez nią wiedza od razu jest uporządkowana wedle potrzeb czytelnika. Już na początku każdej części pojawia się symbol danej czakry i krótka tabelka podsumowująca, w której autorka zawarła takie cechy jak, np. kolor reprezentujący dany dysk energii życiowej oraz wiek w którym czakra zaczyna się rozwijać w ciele człowieka. Następnie autorka dokonuje szerszego opisu przedstawionych w tabelce informacji.

Kolejną rzeczą na którą Judith zwraca uwagę jest znaczenie symbolicznego przedstawienia czakry. Wiele uwagi autorka poświęca przede wszystkim nadczynności i niedoczynności. Poprzez liczne przykłady oparte na historii jej uczniów pomaga nam w zrozumieniu jak wiele zależy w naszym życiu od sposobu w jaki myślimy, od ludzi wśród których się obracamy, czy doświadczeń, które się nam przytrafiają. Wszystkie te elementy mogą wpływać na rozwój danej czakry, a co za tym idzie na jej aktywność. Judith nie tylko opisuje jakie mogą być przyczyny i skutki takiego wpływu, ale poprzez ćwiczenia wskazuje sposób w jaki możemy pracować nad rozwojem naszych czakr i odpowiednio modyfikować stopień aktywności każdej z nich.

Judith bardzo lubi tabele, a w książce oprócz tych, już przeze mnie wspomnianych znajdziemy także inne, podsumowujące zebraną przez autorkę wiedzę. Świetnym przykładem są tutaj tabele zestawiające ze sobą prawidłową aktywność czakry, niedoczynność i nadczynność. Poprzez przykłady cech charakteru na które wpływa dany dysk. Czytelnikowi łatwiej jest wtedy zadecydować, czy potrzebuje pracować nad opisywaną czakrą bardziej niż nad innymi. Ponadto każdy rozdział kończy się krótką listą najważniejszych rzeczy, o których mowa była w tej części książki i jakie warto zapamiętać.

Mimo, iż publikacja ma bardzo dużo plusów, to jednak staranność wydania pozostawia wiele do życzenia. W książce znajdziemy liczne błędy w postaci literówek i niegramatycznie skonstruowanych zdań i o ile nie mają one większego wpływu na zrozumienie treści, o tyle skutecznie rozpraszają uwagę czytelnika. Niestety znajdziemy tu także te nieco poważniejsze błędy – przykładowo symbol czakry czwartej został w książce pomylony z czakrą trzecią. Taka pomyłka niestety sprawia, że czytelnik będzie ostrożnie podchodził do informacji zawartych w poradniku, w obawie przed kolejnymi błędami.

Podsumowując „Czakry” Anodei Judith są interesującą pozycją wydawniczą, w której znajdziemy wiele podstawowych informacji dotyczących systemu czakr. Mimo błędów – nawet tych poważniejszych – książka warta jest uwagi, chociażby ze względu na wyczerpujące opisy nadczynności i niedoczynności czakr oraz praktyczne ćwiczenia. Polecam!

Tytuł: Czakry. Siedem kluczy do energetycznego uzdrowienia ciała i duszy
Autor: Anodea Judith
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
ISBN: 978-83-7377-843-6
Data wydania: 2017
Liczba stron: 224
Cena: 39,90 zł
Ocena: 4,5/6

Czakry są centrami energetycznymi organizmu, ośrodkami przyjmowania, przyswajania i przekazywania mocy życiowej. Tak samo jak koraliki w naszyjniku, owe jaśniejące klejnoty są ze sobą połączone – nawleczone na wewnętrzny rdzeń duszy, który rozciąga się w Tobie od podstawy kręgosłupa aż do czubka głowy. Nasz fizyczny, psychiczny i emocjonalny stan zależą od ich kondycji. Autorka jest zaliczana do grona największych światowych ekspertów w dziedzinie stosowania wiedzy o czakrach do celów terapeutycznych i adaptowania jej do zachodniego stylu życia. Posiada tytuł doktora psychologii i opieki zdrowotnej a jej publikacje otrzymały status bestsellerów. Ta książka oferuje praktyczne narzędzia do osiągania równowagi i odzyskiwania sił witalnych. Dzięki niej odkryjesz znaczenie, funkcje i cel każdej czakry oraz rolę, jaką odgrywają w dziedzinach takich jak zdrowie, związki czy podejmowanie decyzji. Osiągniesz pełne uziemienie, pozbędziesz się poczucia winy oraz zastosujesz najskuteczniejsze techniki oddechowe. Wykorzystasz terapeutyczne mantry, wizualizacje czy medytacje kolorów. Dowiesz się, co zrobić, gdy rozpadł się Twój związek, nie potrafisz zapanować nad nerwami, wyrażać siebie bądź brak Ci energii. Poradzisz sobie z jąkaniem, wahaniami nastroju oraz stawisz czoła swoim lękom dzięki wiedzy o wpływie nadczynności i niedoczynności centrów energetycznych. Poznasz fizyczne, emocjonalne i umysłowe oznaki zaburzenia ich harmonii. Będziesz stosować energię jako narzędzie do wyzwolenia, manifestacji, otrzymywania i dawania w życiu codziennym. Czakry – Twoja droga do równowagi.

recenzje zaczytana28 sztukater Anna Wójcik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s