Krótka historia pewnego ludobójstwa – recenzja książki „Duch króla Leopolda”

352x500Adam Hochschild, amerykański historyk postanowił poruszyć temat zapomniany, o którym nikt zdawał się nie słyszeć. „Duch króla Leopolda” to zbiór absolutnie najważniejszych informacji na temat ludobójstwa w Wolnym Państwie Kongo – kolonii belgijskiej, nazywanej również prywatnym państwem króla Leopolda II. 

Autor już we wstępie zauważa jak niewiele przeciętny człowiek wie o ludobójstwie w Kongo. Temat ten w zaskakujący sposób jest pomijany na lekcjach historii. Zaskakujący, ponieważ szacuje się, że zginęło tam nawet 10 mln osób.

Rządy Leopolda II w belgijskiej kolonii opierały się na niewolnictwie. W ten sposób król bogacił się na transporcie i sprzedaży ogromnej ilości kości słoniowej i kauczuku pozyskiwanych w Kongo. Leopold II w nieludzki sposób zmuszał Kongijczyków do pracy – nieposłusznych karał choćby poprzez obcięcie rąk. Niewolnicy umierali także na skutek wycieńczenia, głodu, chorób, a część z nich była także rozstrzeliwana.

W książce „Duch Króla Leopolda” Hochschild bardzo dokładnie opisuje w jaki sposób doszło do utworzenia przez Belgię kolonii w Kongo, jak wyglądało panowanie Leopolda, sytuacja Kongijczyków i jak świat dowiedział się o tej zbrodni. Warto tutaj zaznaczyć, że autor nie pisze swojego reportażu historycznego jak typowego podręcznika. Znajdziemy tu bardzo dużo ciekawostek, detali i informacji, o których nie przeczytamy w żadnym artykule prasowym na temat ludobójstwa.

Ponadto Hochschild pisze bardzo potoczyście. Czytelnik nie będzie miał problemu ani ze zrozumieniem treści ani z utrzymaniem uwagi. „Duch Króla Leopolda” jest po prostu zaskakująco ciekawie napisaną książką, którą czyta się z łatwością i przyjemnością, pomimo wydarzeń, jakie są w niej opisywane. Reportaż wywołuje wiele emocji, zachęca też do własnych rozważań i refleksji. Trudno bowiem przeczytać tę książkę i po skończonej lekturze po prostu odłożyć ją na półkę.

Podsumowując, jest to zdecydowanie pozycja warta uwagi. Możemy poznać kawałek historii i wydarzenia o których prawdopodobnie nie słyszeliśmy więcej niż z „Jądra ciemności” Josepha Conrada. Polecam!

352x500Tytuł: Duch Króla Leopolda
Autor: Adam Hochschild
Wydawnictwo: Świat Książki
ISBN: 9788377994986
Data wydania: 2012
Liczba stron: 464
Cena: 35, 90 zł
Ocena: 6/6

Prawdziwa historia, która stała się kanwą „Jądra ciemności” Josepha Conrada. Wstrząsająca relacja z piekła, w którym zginęło blisko osiem milionów ludzi. Opowieść o ludobójstwie, jakiego w swej kolonii w Kongu dopuścił się król Belgów Leopold II, człowiek, którego niespecjalnie obchodziła jego ojczyzna. Poszukiwał kolonii, w obawie, że inne europejskie potęgi zgarną wszystko dla siebie. Znalazł Kongo i zaprowadził tam rządy niewyobrażalnego terroru. Niezwykły reportaż historyczny o ludzkiej chciwości i okrucieństwie i o tym jak jeden człowiek – Edmund Dene Morel – postanowił przeciwstawić się złu, wszczynając ogólnoświatową kampanię przeciwko zbrodniczej działalności despoty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s