Dziesięciu pisarzy, jedna książka – recenzja „Trupów hurtowo trzech”

593811-352x500„Mistrzowski tom” to zbiór 10 opowiadań znanych (i lubianych) polskich autorów. Wyjątkowe i absolutnie bardzo ważne jest w nim to, że dochód ze sprzedaży w całości jest przeznaczany na Fundację Dom Autysty w Poznaniu. Dzięki tej publikacji każdy z nas może wesprzeć budowę Domu Autysty dla osób dorosłych zmagających się z tą chorobą. 

No dobrze, a jak z treścią? Tu niestety „mistrzostwo” się kończy. Opowiadania są bardzo nierówne – jednym poszło lepiej, innym gorzej. Całość zdecydowanie mocno przeciętna, ale nie można oczekiwać zbyt wiele po zbiorze opowiadań kryminalnych. Autorzy mieli bowiem bardzo trudne zadanie – jak zaciekawić czytelnika intrygującą zagadką kryminalną w tak krótkiej formie?

Najbardziej spodobały mi się opowiadania: „Nie tak sobie ciebie wyobrażałam” Joanny Jodełki, „Lis w kurniku” Gai Grzegorzewskiej oraz humorystyczna „Niespodzianka” Olgi Rudnickiej. Pozostałym zabrakło czy to humoru, czy to ciekawego pomysłu, czy po prostu dobrze skonstruowanej intrygi.

Historia Joanny Jodełki ma niesamowity nastrój. Mimo tak krótkiej formy jakim jest opowiadanie autorce udaje się czytelnika zaskoczyć. Szczególną uwagę warto poświęcić emocjom, które towarzyszą głównym bohaterom i temat jaki został w opowiadaniu poruszony. Jestem pod wielkim wrażeniem.

„Lis w kurniku” Grzegorzewskiej czyta się szybko i przyjemnie. Historia przedstawiona jest w klimacie noir, a zakończenie również może zaskoczyć.  „Niespodzianka” Rudnickiej z kolei podchodzi do tematu zbioru z przymrużeniem oka. Perypetie głównych bohaterów stanowią źródło nie lada rozrywki, a ich losy śledziłam z niemałą przyjemnością.

Podsumowując, warto sięgnąć po tę książkę. „Trupów hurtowo trzech” to dobrze stworzony zbiór opowiadań, które poruszają ważne tematy, bawią oraz zachęcają do refleksji. Dodatkowo kupując ten zbiór wspieramy szczytny cel. Nic tylko wybrać się do księgarni! Polecam!

Tytuł: Trupów hurtowo trzech. Opowiadania kryminalne
Autorzy: Piotr Bojarski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Bohdan Głębocki, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Michał Larek, Joanna Opiat-Bojarska, Olga Rudnicka, Marciń Wroński
Wydawnictwo: Media Rodzina
ISBN: 9788380083745
Data wydania: 2017
Liczba stron: 248
Cena: 29 zł
Ocena: 4/6

Zbrodnia i tajemnica, miłość i zemsta, czarny humor, lokalny koloryt, duchy przeszłości i pasja – to wszystko w jednym mistrzowskim tomie! Dziesięciu autorów, dziesięć opowiadań i jeden cel – charytatywny. Najlepsi polscy pisarze kryminałów oddali swe pióra, by wspomóc budowę wyjątkowego Domu i stworzyli niezwykły zbiór opowiadań. Znajdziecie w nim zarówno mroczne historie brutalnych morderstw, jak i lżejsze opowieści o skradzionych beczkach śledzi. Zawodowi mordercy i amatorzy, makabra i farsa przeplatają się w książce, ukazując różnorodne oblicza polskiego kryminału. Kupując książkę, wspieracie budowę poznańskiego Domu Autysty – bezpiecznego domu z profesjonalną opieką dla dorosłych osób z autyzmem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s