Frajda na planie filmowym! – recenzja książki „Moje życie jako kaskader”

Janet Tashjian pisze popularne w Stanach Zjednoczonych książki dla dzieci. Owocem współpracy z synem ilustratorem stała się seria „Moje życie jako…”. W drugiej części główny bohater zmierzy się z trudnym zawodem kaskadera.

Derek Fallon wraz z najlepszym przyjacielem udają się na kampus uniwersytecki by poskakać sobie po murkach. Pewnego razu jego wyczyny zauważa kaskader i proponuje Derekowi udział w najprawdziwszym filmie! Wkrótce okazuje się, że chłopak zostanie dublerem nastoletniej gwiazdy ekranu – dziewczyny o imieniu Tanya.

Historia napisana jest prostym językiem, jednak tym, co zdecydowanie wyróżnia tę pozycję wśród książek dla dzieci, jest słowniczek na marginesach. Jak wyznał Jake Tashjian, ilustrator – rysowanie pomagało mu uczyć się trudnych słówek, gdy był dzieckiem. Takich fiszek stworzył mnóstwo, nic więc dziwnego, że pomysł znalazł swoje zastosowanie także w książce. Na marginesach pojawiają się słowa takie jak: rekomendować, wyrafinowany, budynek czy trauma, a nad każdym z nich widoczny jest prosty rysunek przedstawiający znaczenie danego wyrazu. Dzięki swej prostocie ilustracje wyglądają tak, jakby narysowało je dziecko.

Sama fabuła jest interesująca i przepełniona humorem. Dziecko z pewnością będzie się świetnie bawić przy lekturze. Sposób w jaki mówią główni bohaterowie jest żywy i realistyczny. Dodatkowy walor i zarówno osobny wątek historii to opieka Dereka nad małpką. Stanowi on nie tylko źródło wspomnianego już przeze mnie humoru, ale także urozmaica opowieść oraz stwarza autorom pole do tworzenia zaskakujących zwrotów akcji.

Podsumowując, „Moje życie jako… kaskader” to ciekawa propozycja dla dzieci, która uczy słownictwa, bawi humorem i pokazuje od kulis jak wygląda praca kaskadera filmowego. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Polecam!

pol_pm_Moje-zycie-jako-KASKADER-212_1Tytuł: Moje życie jako… kaskader (#2 w cyklu wydawniczym)
Autorzy: Janet i Jake Tashjian
Wydawnictwo: Mamania
ISBN: 9788365796202
Data wydania: 2017
Liczba stron: 240
Cena: 24,90 zł
Ocena: 5/6

Derek Fallon dostaje prawdziwy prezent od losu – ma zostać kaskaderem w filmie z udziałem nastoletniej gwiazdy! Dopiero potem okazuje się, że ma być jej dublerem, co oznacza zakładanie peruki i przebieranie się za dziewczynę…

Koledzy nigdy nie mogą się o tym dowiedzieć! Na domiar złego najlepszy kumpel wrzucił do sieci kompromitujące Dereka nagranie…

Druga książka z serii „Moje życie jako…” to kolejna porcja przygód niesfornego Dereka, który lawiruje między szkołą a domem, próbując sprostać wymaganiom rodziców i nauczycieli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s