Mistrz krótkiej formy powraca – recenzja książki „Wilcze leże”

Wilcze leże recenzja pilipiuk begoodartMiłośnicy opowiadań o Robercie Stormie i doktorze Skórzewskim mają powód do świętowania. „Wilcze leże” to już dziewiąty zbiór opowiadań, w których te postacie często się przewijają. Andrzej Pilipiuk w tym tomie zachwyca przede wszystkim niepowtarzalną atmosferą, humorem oraz stopniowo budowanym napięciem.

Pilipiuk z wykształcenia jest archeologiem i to właśnie ten temat bardzo często poruszany jest w opowiadaniach. Znajdziemy w nich również wiele ciekawostek związanych z samą pracą archeologów. Co za tym idzie w książce nie mogło również zabraknąć wielu odniesień historycznych. Pilipiuk opisuje poszczególne wydarzenia w sposób interesujący, nie zasypuje czytelnika datami i niepotrzebnymi szczegółami, co niewątpliwie można uznać za atut zbioru.

Tym co  jednak najbardziej zachwyca jest niezwykły klimat grozy. Opowiadania Pilipiuka poruszają tematy poważne – jak choćby antysemityzm – są bardziej refleksyjne, nawołują  do zastanowienia się nad ich treścią. Lekkość pióra Pilipiuka sprawia, że nie jesteśmy tymi tematami przytłoczeni. Wręcz przeciwnie – otrzymujemy je w sposób lekki i przyjemny, często z humorystycznymi wstawkami.

Czytaniu towarzyszy poczucie niepokoju. Z każdą kolejną stroną czytelnik będzie zastanawiać się, co wydarzy się dalej, co kryje się za poszczególnymi wydarzeniami. Otacza je bowiem aura tajemniczości, oniryczności lub nieuchwytności. Do moich ulubionych opowiadań należy przede wszystkim tytułowe „Wilcze leże”, którego akcja rozgrywa się podczas II Wojny Światowej oraz „List z wysokich gór” zakończony zaskakującą puentą.

Podsumowując, jest to zbiór który każdy fan Pilipiuka powinien mieć. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z jego twórczością to najwyższy czas nadrobić zaległości. Po „Wilcze leże” z przyjemnością sięgną miłośnicy mrocznych horrorów, szeroko pojętej fantastyki, kryminałów, historii oraz humoru. Polecam!

wilcze-leze-b-iext49845118Autor: Andrzej Pilipiuk
Tytuł: Wilcze leże
Cykl: Światy Pilipiuka (#9 w serii)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017
ISBN: 9788379642458
Liczba stron: 400
Cena: 39, 90 zł
Ocena: 5/6

Od A jak Anubis do W jak wilkołactwo.

Zanurz się w świat opowieści, w których granica między tym co realne a tym co fikcyjne niebezpiecznie się zaciera…

W życiu Roberta Storma nadchodzi wielka zmiana. Gdy na horyzoncie pojawi się dziewczyna, która ma szanse zostać kobietą jego życia, Robert pozna smak porażki i narazi się wpływowym przeciwnikom. A jedynym wyjściem będzie ucieczka… Doktor Skórzewski znów zetknie się z pytaniami bez odpowiedzi i stanie twarzą w twarz z faktami, których nie sposób ogarnąć rozumem… Zaś we Wrocławiu pewna pochodząca z Breslau mumia przysporzy inspektorowi Pawłowi Nowakowi sporo kłopotów. Umość się wygodnie w Wilczym Leżu i oczekuj niespodziewanego.

LogotypFabryka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s