Rusz głową młody profesorze! – recenzja książki „Trening intelektu dla dzieci”

trening intelektu dla dzieci recenzja sztukaterJako dziecko uwielbiałam łamigłówki. Rozwiązywałam działania matematyczne, ćwiczyłam spostrzegawczość, rysowałam. Zawsze sprawiało mi to nie lada frajdę. „Trening intelektu dla dzieci” to nic innego jak zbiór właśnie takich zadań. Dzieciom z pewnością się spodoba.

Paulina Mechło zajmuje się efektywną nauką oraz usprawnianiem pamięci, uwagi i szybkiego czytania. Roksana Kosmala natomiast prowadzi diagnozę i konsultacje z tematyki autyzmu i zespołu Aspergera. Razem stworzyły książkę, która ma nauczyć dzieci logicznego myślenia, spostrzegawczości, kreatywności, a także pobudzić ich wyobraźnię. Brzmi obiecująco – co więc znajdziemy w „Treningu intelektu dla dzieci”?

Przede wszystkim aż 112 zadań. Oczywiście wiele z nich się powtarza, w tym przypadku nie jest to jednak nic złego. Dzieci mogą nauczyć się liczyć – wiele zadań poświęconych jest rozwiązywaniu działań matematycznych. Znaczna nich część związana jest także z geometrią. Ponadto nasze pociechy będą mogły odnaleźć brakujące elementy na obrazkach czy też narysować odbicie lustrzane. Moim zdaniem, jeśli mowa o rozwoju i pobudzeniu do myślenia, to ta książka jak najbardziej spełnia wszystkie potrzebne kryteria.

Autorki postawiły także na kreatywność otwierając się na potrzeby dzieci. Nikt nie lubi z góry narzucanych zasad, których musi się trzymać jak tonący liny. Panie oddały więc dzieciom pole do popisu. To książka kierowana do nich i to od nich zależy w jaki sposób będą z niej korzystać.

Aby przekazać dzieciom wolną rękę Kosmala i Mechło skryły się za postacią mózgu widocznego na okładce zbioru. Pojawia się on również w środku. Na poszczególnych kartach książki zachęca dzieci do dalszego rozwiązywania zadań lub kreatywnych działań. I wszystko byłoby wspaniałe, gdyby jednak Panie poświęciły tej postaci nieco więcej uwagi.

Upersonifikowany mózg spełnia swoje zdanie tylko przez pierwszych kilka stron. Potem jego wypowiedzi się powtarzają, podobnie jak pozycja, które przyjmuje. Postać jest statyczna, cały czas pozostawiona tak, jak widzimy ją na okładce. W dymkach możemy przeczytać ciągle te same wypowiedzi – „Brawo”, „Cieszę się, że tak pięknie ćwiczysz swój mózg”, „Oby tak dalej”. Nie wykorzystano potencjału tej postaci, a przecież mogła ona sprawić, że dla dziecka zbiór byłby o wiele ciekawszy. Przedstawienie jej w dynamicznych pozach, z humorem dodało by książce uroku, a sama postać stałaby się bliższa młodemu odbiorcy.

Wspomniane już przeze mnie rozwijanie kreatywności również pozostawia wiele do życzenia. Zadań tego typu jest zaledwie kilka i sprowadzają się głównie do tego, by dziecko coś pokolorowało lub narysowało. Z jednej strony pobudza to wyobraźnię, z drugiej jednak mam wrażenie, że autorki mogły bardziej się postarać. Wystarczyło zamienić „pokoloruj” na „przyklej” lub „wytnij” i dane ćwiczenie nabiera zupełnie innego charakteru, daje dużo więcej możliwości oraz wymaga od dziecka większego wysiłku.

Na szczęście „Trening intelektu dla dzieci” to nie tylko wstęp do nauki matematyki. W prosty sposób nauczymy nim nasze pociechy również alfabetu, pór roku, dni tygodnia, przyimków czy też odróżniania lewej strony od prawej. Innymi słowy cel został osiągnięty. Nie obeszło się bez drobnych minusów, które warto poprawić, jednak w ogólnym spojrzeniu publikacja jest sensowna. Dzieci z pewnością mile spędzą przy niej czas, rozwiązując zadania i rozwijając swój mózg. Polecam!

Tytuł: Trening intelektu dla dzieci
Autor: Paulina Mechło, Roksana Kosmala
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-283-2556-2
Cena: 19, 90 zł
Ocena: 4/5

Zostań supermistrzem w krainie łamigłówek!
Rozwój intelektu u dziecka nie jest procesem ani ciągłym, ani jednolitym. Każdy rodzic wie, że kolejne umiejętności, zdolność do analizy i syntezy oraz do wyciągania właściwych wniosków w różnych sytuacjach życiowych przychodzą nagle, prawie jak olśnienie. Nie można jednak liczyć na żaden skok w tej dziedzinie, jeśli młody mózg pozbawiony jest pożywki intelektualnej, wielorakiej stymulacji i wyzwań. Dlatego właśnie szczególnie dzieci — choć oczywiście nie tylko one — powinny mieć stały dostęp do zagadek, łamigłówek, ćwiczeń i zadań pobudzających neurony oraz łączących proces myślenia z koordynacją ruchową, a do tego wciągających i ciekawych. Takie zadania można znaleźć w tej książce! Jej autorki wiedzą, jak pobudzić różne obszary mózgu dziecka, zapewnić mu świetną zabawę i odpowiednią dawkę wysiłku umysłowego. Ćwicz z dzieckiem myślenie!
Dla młodych zagadkowiczów!
Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, żeby szybciej uczyć się do klasówek, zwiększyć umiejętność kojarzenia faktów, łatwiej ogarniać nowe wiadomości i w ogóle lepiej myśleć, te zadania pomogą Ci osiągnąć cel! Nie są trudne, są za to ciekawe i zabawne! Będziesz łączyć sylaby, wymyślać nazwy, rysować jabłka i szukać wzorów w różnych kombinacjach rysunków.
Zobacz, jak łatwo zostać mistrzem!

recenzje zaczytana28 sztukater Anna Wójcik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s