Lepiej być szalonym niż uzależnionym

4462_99906214462Przepis na najlepszą pizzę quattro stagioni. Walka z własnym uzależnieniem. Kłamstwa, intrygi i rywalizacja o historię. Adoracja, uwielbienie i zazdrość. Totalny chaos i zbiór przypadkowych tematów? Nie – to tylko Najlepsza książka na świecie!

Peter Stjenström postanowił wykreować bohatera, próbującego zmierzyć się z tym szalonym zadaniem i napisze powieść, która stanie się bestsellerem w kilku kategoriach. Na jednej z mocno zakrapianych imprez Tytus wraz z Eddiem dyskutują nad tym pomysłem. Następnego dnia, w tajemnicy przed sobą, rozpoczynają zmagania nad stworzeniem książki idealnej.

Zwariowany pomysł alkoholika czy geniusz? Nie dane jest nam poznać jak ostatecznie wygląda historia stworzona przez Tytusa, ale możemy dość uważnie obserwować w jaki sposób Stjenström radzi sobie z pisaniem powieści idealnej. Poprzez perypetie swoich bohaterów, ich problemy i materiały zbierane do książki Stjenström tworzy własną wersję powieści idealnej. Znajdziecie tutaj wszystko, czego wymagający czytelnicy o zróżnicowanych zainteresowaniach, mogliby oczekiwać. Każdy ma tu coś dla siebie.

Bardzo spodobało mi się to, że autor niezwykle szczegółowo opisuje sam proces powstawania bestsellerowej książki. Wymyślenie historii, zebranie materiałów, pisanie – wszystko przy niezwykłym poświęceniu i wyrzeczeniach. Dodatkowym atutem jest wątek sensacyjny, którego znakiem rozpoznawczym jest rywal Tytusa – Eddie. Wydarzeń opisanych przy finale powieści nie powstydziłby się, żaden autor thrillerów.

Humor i specyficzny ogląd na świat. Tak w dwóch słowach można opisać Tytusa Jensena. Gdy dodamy do tego przymusową walkę z alkoholizmem z użyciem drastycznych środków (laptop, który włącza się tylko, gdy Tytus dmuchnie w wysuwający się z niego alkomat) i  skomplikowany trójkąt miłosny – powstanie nam ciekawa, obfita w zwroty akcji, budząca emocje opowieść, której lektury nie będziemy w stanie przerwać dopóki nie poznamy jej zakończenia. Stjenström wie jak zjednać sobie czytelników i poprzez niezwykły pokaz swoich umiejętności udowadnia, że pióro to jego pasja.

Najlepsza książka na świecie może i nie jest najlepszą jaką czytałam ani najlepszą jaka powstała. Ma jednak w sobie potencjał i stanowi jeden z tytułów, z którymi warto się zapoznać. Historia Tytusa jest opowieścią, która wbija w fotel na długie godziny. Czyta się ją z zainteresowaniem, śmieje się przy niej i rozmyśla nad trudnymi tematami. Bestseller? Być może. Polecam!

4462_99906214462Autor: Peter Stjenström
Tytuł: Najlepsza książka na świecie
Cykl: jednotomowa
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7943-915-7
Liczba stron: 360
Cena: 34,90 zł
Ocena: 5,5/6

Zmęczony rozrywkowym życiem podstarzały literat czuje się coraz bardziej wyobcowany. Potrafi jednak genialnie pisać, o ile uda mu się utrzymać w trzeźwości. Jego kolegą jest młody, przystojny poeta, który emanuje takim ciepłem, że mógłby ożywić nawet kamień. Kocha cały świat. Obydwaj wpadają przypadkiem na podobny, rewelacyjny pomysł napisania książki, która będzie najlepsza i znajdzie się na czele list bestsellerów w najróżniejszych kategoriach – jako kryminał, poradnik dla odchudzających się, książka popularnonaukowa i psychologiczna, książka kucharska itd. Wszystko w jednym! Sukces zapewni autorowi fortunę i nieśmiertelność. Jednak tylko temu, który będzie pierwszy.

Który wcześniej poczuje wenę? Któremu uda się usidlić gwiazdę wydawnictwa, młodą i piękną Astrę?
Kto wygra, a kto będzie musiał odejść? Zachęcamy do lektury!

logo_swiat_Ksiazki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s