O zwierzętach w zamku

ksiezniczka-lena-i-jej-chomik.1.1448560299Aleix Cabrera jest hiszpańskim dziennikarzem i twórcą książeczek dla dzieci. Rocio Bonilla natomiast ilustratorem. Razem postanowili stworzyć serię o księżniczkach i ich przygodach z różnymi zwierzętami. Księżniczka Lena i jej chomik oraz Księżniczka Julka i jej kucyk to tylko dwie z nich. Dlaczego warto zainteresować nimi swoje dzieci?

Księżniczka Lena i jej chomik 

Lena boi się nocy, a konkretnie jej odgłosów. Nie potrafi zasnąć, bo ma wrażenie, że w zamku grasują duchy – za oknem słychać gwizdy wiatru, w zamku co jakiś czas coś stuka i trzeszczy. Jedynym sposobem na pokonanie strachu wydaje się być dla Leny zyskanie nocnego towarzysza. Wkrótce w zamku pojawia się chomik.

Historia jest nawet ciekawa i zabawna. Ilustracje Bonilli doskonale komponują się z tekstem – to, o czym jest mowa w słowach, od razu na tej samej stronie pojawia się w formie obrazka. Rysunki są ogromne, a książka sama w sobie stanowi swego rodzaju album, gdzie to tekst jest wkomponowywany do ilustracji, a nie odwrotnie. Obrazki są proste, kolorowe i dynamiczne. Każda część serii o księżniczkach została wydana w taki sposób. Jest to zdecydowanie duży plus książki.

Księżniczka Julka i jej kucyk

ksiezniczka-julka-i-jej-kucyk.1.1448560119Julka od zawsze marzyła o własnym kucyku. Gdy jednak nadchodzi dzień jej dziesiątych urodzin, księżniczka zmienia zdanie i żąda budowy mostów, które połączyłyby wyspy Królestwa Wody. Ta opowieść jest nieco bardziej odrealniona od historii Leny i dużo bardziej mieści się w klasycznym pojęciu księżniczek, królestwa i zamku. Kucyk wydaje się być zwierzęciem jak najbardziej stosownym dla młodej dziewczynki, która z czasem wyrośnie na królową. Mam jednak wrażenie, że losy Julki są zbytnio przerysowane. Mam na myśli to, że ta historia nie zachwyca, wydaje się, że jest pisana na siłę, bo Aleix Cabrera nie miał pomysłu na stworzenie innej.

Krótką chwilę dezorientacji autor jednak solidnie wynagradza. Dopiero pod koniec opowieści, dzieci mają okazję zrozumieć o czym naprawdę jest ta książka.

Zarówno historia Julki, jak i Leny kończą się poradnikiem dla przyszłych właścicieli i opiekunów pojawiających się w danej części zwierzątek. To jest właśnie najważniejszy element obu książek – te kilka ostatnich stron, gdzie dzieci mogą dowiedzieć się nieco więcej na temat zwierząt, które lubią. Przykładowo Księżniczka Lena i jej chomik zawiera opis tego jak zachowuje się chomik, jak o niego dbać, gdzie kupić, jakie gatunki są najczęściej obecne w naszych domach itp. Poradnik o kucykach wskaże dzieciom czym różnią się one od koni, jak się nimi opiekować, a nawet jak porozumiewają się między sobą. Myślę, że jest to całkiem przydatne i przystępnie napisane źródło informacji o zwierzętach domowych. Dzieci z pewnością będą zadowolone.

Kolejnym miłym akcentem na koniec jest morał. To właśnie w ten sposób Aleix Cabrera wskazuje dzieciom jak mają rozumieć historie księżniczek. Autor wyjaśnia dlaczego niektóre nasze zachowania są takie ważnie. Przedstawia on znaczenie pewnych słów – po jednym na każdą historię – które mają stanowić swego rodzaju wyznacznik, pokazywać dzieciom ich wartość i to jak ważne są postawy, przez nie wywoływane. Aby pomóc dzieciom w zrozumieniu ich znaczenia Cabrera posługuje się trzema przykładami z życia, których każde dziecko na pewno doświadczyło.

Podsumowując, seria o księżniczkach i ich zwierzątkach jest doskonałą lekturą dla młodych pasjonatów zwierząt. Niestety mam wrażenie, że chłopcom niekoniecznie przypadną do gustu opowieści o księżniczkach, ale kto wie, może się mylę? Polecam!

ksiezniczka-lena-i-jej-chomik.1.1448560299Była sobie księżniczka, która bała się zasnąć sama. Dlaczego? Mieszkała w monumentalnym Pałacu Wiatru, najbardziej wietrznym miejscu na świecie, i przerażały ją szumiące złowrogo drzewa, trzaskające okiennice, wicher hulający w komnacie, zgrzytające drzwi komody, szurające krzesła i skrzypiąca podłoga. Kto jest najlepszym towarzyszem i opiekunem cierpiących na bezsenność księżniczek? Chomik! Albo lepiej cztery. Nie! Trzydzieści. A może to już ciut za dużo…?

Cykl: Księżniczki kochają zwierzęta (#1 w serii)
Autor: Aleix Cabrera, Rocio Bonilla
Wydawnictwo: Adamada
ISBN:  978-83-7420-633-4
Data wydania: 2015
Liczba stron: 36
Cena: 19,90 zł
Moja ocena: 4,5/6

ksiezniczka-julka-i-jej-kucyk.1.1448560119Była sobie księżniczka, która mieszkała na maleńkiej wysepce. Marzyła o dalekich podróżach i kucyku. Na jego grzbiecie mogłaby przemierzać odległe krainy wzdłuż i wszerz. Ale jak tu podróżować, skoro dookoła tylko woda? I czy na wyspie znajdzie się jeszcze miejsce dla konia? Z ledwością mieści się tu jedna rodzina.

Cykl: Księżniczki kochają zwierzęta (#4 w serii)
Autor: Aleix Cabrera, Rocio Bonilla
Wydawnictwo: Adamada
ISBN:  978-83-7420-636-5
Data wydania: 2015
Liczba stron: 36
Cena: 19,90 zł
Moja ocena: 4/6

Jedna uwaga do wpisu “O zwierzętach w zamku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s