Gdy miłość jest chorobą

Delirium (1)Miłość jest chorobą. Niszczy człowieka od środka. Jest zdradliwa, podstępna i często rozwija się w ukryciu. Przez nią ludzie tracą apetyt i nie potrafią się skupić na wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Nic więc dziwnego, że postanowiono walczyć z miłością. Nie ma już wzruszających piosenek o niej, poezji czy nawet niepozornego dotyku, tak przecież potrzebnego człowiekowi. Delirium jest opowieścią o świecie, gdzie za słowo „kocham”, można trafić na przymusowe leczenie, o świecie, gdzie czułość nie ma miejsca nawet w rodzinie, świecie, gdzie ludzie zachowują się podobnie do maszyn.

Nastoletnia Lena boi się zachorowania. Zbliżają się jej osiemnaste urodziny, czyli moment, gdy zostanie u niej przeprowadzony zabieg, który sprawi, że będzie wyleczona z wszelkich objawów (jeśli się pojawią) i bezpieczna przed zachorowaniem. Wkrótce jednak Lena poznaje Alexa. Kontakt pomiędzy osobami odmiennej płci jest raczej zakazany, dozwolony tylko w określonych przypadkach. Jednak serce nie sługa i już wkrótce Lena odkrywa, że być może odziedziczyła po matce genetyczną słabość i podatność na miłosną chorobę.

Bardzo spodobał mi się pomysł jaki Lauren Oliver postanowiła nam tutaj przedstawić. Miłość jako choroba, zło, które należy wytępić? Jest to z pewnością ciekawy sposób przedstawienia, rzeczywistości. Autorka zmusza przez to czytelnika do chwilowej refleksji – jak wyglądałoby życie bez okazywania uczuć, bez współczucia, troski? Jednocześnie skutecznie stara się odpowiedzieć na stawiane czytelnikowi pytania. Świat przedstawiony w Delirium jest na swój sposób przerażający, ale jednocześnie intryguje. Ciągłe kontrole, nocne obławy, wszechobecna cenzura nie są jeszcze najstraszniejszym elementem nowej społeczności. Najgorsza jest zgoda ludzi i radość z takiego stanu rzeczy – bo w końcu, kto z nas chciałby zarazić się śmiertelną chorobą?

Główna bohaterka należy do zamkniętego społeczeństwa, które prezentuje zdecydowaną postawę pro wobec obecnej polityki. Jednak, jak to zwykle bywa, musi pojawić się odłam rewolucyjny – Odmieńcy. Są to przeciwnicy kontroli i poglądu, że miłość jest chorobą. Dla nich to coś zupełnie naturalnego. Nic więc dziwnego, że rząd postanowił się ich pozbyć. Chodzą jednak pogłoski, że części z nich udało się przeżyć.

insta

Bardzo spodobały mi się wstępy do niektórych rozdziałów. Były to zarówno fragmenty Księgi Szczęścia, Zdrowia i Zadowolenia (SZZ), jak i rymowanki, modlitwy, fragmenty publikacji naukowych czy też wersy z zakazanych wierszy. Jest to doskonały sposób na przybliżenie czytelnikom realiów życia w społeczeństwie bez miłości oraz szansa na bardziej szczegółowe poznanie systemu, w jakim zostali wychowani bohaterowie. Pozwala nam to zrozumieć, dlaczego ich zachowania potrafią się nieraz diametralnie różnić od naszych oczekiwań, czemu ciągle powtarzają te same maksymy i co sprawia, że tak bardzo boją się zarażenia.

Na tym niestety plusy Delirium się kończą. Jest to bez wątpienia interesująca powieść, pod względem odmiennego spojrzenia na świat, jednak autorka nie jest w stanie zaproponować czytelnikowi niczego więcej. Język jest banalnie prosty, a część zdań zupełnie niepotrzebna. Fabuła jest ciekawa, ale poszczególne wydarzenia nie pozostawiają po sobie zbyt wiele. Oliver ma niewątpliwie problem z wchodzeniem z czytelnikiem w emocjonalne interakcje. Ciężko jej idzie także sprawienie, by losy poszczególnych postaci choć trochę go obchodziły. Zafascynowana obrazem społeczeństwa w Delirium zupełnie nie zwracałam uwagi na uczuciowo-moralne dramaty głównej bohaterki. Były one dla mnie wyłącznie dodatkiem do historii, która sama w sobie jest niezwykle przewidywalna. W momencie pojawienia się Alexa w zasadzie czytelnik jest w stanie krok po kroku powiedzieć, co wydarzy się aż do końca powieści (z kilkoma drobnymi wyjątkami). To zdecydowanie największy minus tej książki.

W 2014 roku powstała ekranizacja Delirium, jednak ciężko tu mówić o jakimkolwiek sukcesie. Nie jestem zaskoczona. Delirium nie jest historią ani zbytnio ciekawą, ani zbytnio fascynującą. Warty uwagi jest wykreowany w niej świat, więc tylko i wyłącznie z tego powodu, zachęcam Was do zapoznania się z tą powieścią.

Delirium (1)Zanim naukowcy wynaleźli lekarstwo, ludzie myśleli, że miłość była dobrą rzeczą. Nie rozumieli, że skoro miłości – deliria rozkwit w twojej krwi, to nie ma od niej ucieczki. Teraz to inaczej wygląda. Naukowcy, są w stanie likwidować miłość a rząd domaga się by lekarstwo na nią otrzymywali wszyscy obywatele na 18 urodziny. Lena Haloway, zawsze czekała na dzień w którym zostanie uleczona. Życie bez miłości jest życiem bez bólu: bezpiecznym, przemyślanym, przewidywalnym i szczęśliwym. Ale 95 dni zostało do jej uleczenia, a Lena nie myślała, że: się zakocha.
Cykl: Delirium (#1 w serii)
Autor: Lauren Oliver
Wydawnictwo: Otwarte
ISBN: 9788375151565
Data wydania: 2012
Liczba stron: 360
Cena: 32,90 zł
Moja ocena: 3/6

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s