Coachingu ciąg dalszy – krótki poradnik o snuciu intryg

Głowa do wynajęciaMaciej Bennewicz nie przestaje mnie zaskakiwać. O ile pierwsza część z cyklu Przerażające oddziaływania na odległość urzekły mnie swoją klimatycznością i prostotą przekazu, o tyle Głowa do wynajęcia zdaje się być odmienna i zachwycać zupełnie innymi cechami. Tutaj losy głównych bohaterów stają się jeszcze bardziej skomplikowane i zgodnie z opisem okładkowym ta część jest „mroczniejsza od pierwszej i jednocześnie bardziej refleksyjna”. 

Wydaje się, że autorowi nie straszny żaden gatunek literacki. Fantastyka? Kryminał? Political fiction? Stworzenie gatunkowej mozaiki jest nie lada wyczynem i wielu poległo już na tym polu. Bennewicz jednak posiada tę lekkość pióra i doskonałe wyczucie, które sprawia, że zabawa formą staje się jednocześnie świetną okazją do zaprezentowania światu swoich literackich możliwości.

Bardzo spodobało mi się wykorzystanie w powieści postaci tak rzadko używanych w literaturze. Mowa oczywiście o chupacabrach. Ich pojawienie się wiele do tekstu wnosi, sprawiając, że staje się on nie tylko świeży i oryginalny, ale także pozbawiony schematyczności i zachęcający do lektury. Kto chciałby po raz kolejny czytać o elfach, krasnoludach czy wampirach? Bennewicz wprowadza więc chupacabry, które świetnie uzupełniają obecność tricksterów Eszu i Anansi.

Kolejnym plusem książki jest jej realizm, a konkretnie ukryty realizm. Odniosłam dość mocne wrażenie, że autor wcale nie opisuje fantastycznego świata i wymyślonej historii. Zbyt wiele pojawia się zbiegów okoliczności, zbyt wiele nawiązań do realnych wydarzeń, a nawet poszczególnych osób, zwłaszcza tych udzielających się na scenie politycznej. Przez to czytelnik ma niezłą frajdę w czytaniu pomiędzy wierszami i zastanawianiu się nad prawdziwym sensem poszczególnych zdarzeń. W dodatku autor bardzo dobrze uchwycił obraz naszego społeczeństwa i zestawił nam ze sobą poszczególne jego obrazy, abyśmy mogli z tych obserwacji wyciągnąć coś, nad czym warto się zastanowić.

Niestety, o ile przymknęłam na to oko przy pierwszym tomie – Gra w kości – o tyle tutaj nie jestem już w stanie milczeć. W książce pojawia się za dużo błędów, które uważny korektor od razu by wychwycił. Mowa tu chociażby o zwykłych literówkach, które dość mocno zwracają uwagę czytelnika, dezorientując go i wybijając z czytelniczego transu.

Podsumowując, powieść Macieja Bennewicza jest doskonałą pozycją dla każdego, kto choć odrobinę interesuje się otaczającym go światem i prawami, które nim rządzą. Głowa do wynajęcia dostarczy Wam wielu tematów do refleksji, a fantastyczne przygody głównych bohaterów sprawią, że będziecie śledzić ich losy z zapartym tchem i nie odłożycie tej książki przez długie godziny. Polecam!

Cykl: Przerażające oddziaływania na odległość (#2 w serii)
Autor: Maciej Bennewicz
Wydawnictwo: Coach & Couch Autobus i Kanapa
ISBN: 978-8-3937-5244-7
Data wydania: 2015
Liczba stron: 324
Cena: 34,90 zł
Moja ocena: 5/6

Druga część jest mroczniejsza od pierwszej i jednocześnie bardziej refleksyjna. Postaci uwikłane są w coraz bardziej niebezpieczne intrygi, po omacku szukają wyjścia z labiryntu spisków.
Poznasz korupcję na szczytach władzy i magię karaibskich bóstw. Niektórzy bohaterowie życia publicznego mogą się wydać dziwnie znajomi.
Lubisz wątki kryminalne? Lubisz groteskę i satyrę? Lubisz realizm magiczny? Lubisz powieść historyczną?
Wszystko to i jeszcze więcej, jak w znakomitej potrawie, znajdziesz w Głowie do wynajęcia. Lekkie smaki dialogów mieszają się z wytrawnymi odcieniami akcji a to wszystko zrównoważone nutą refleksji.

6Trzecia i ostatnia część z serii „Przerażające oddziaływania na odległość”. Czarująca czarownica – przybywa. Jest w takim samym stopniu złowroga co zniewalająca! Strzeżcie się jej! W trzeciej części powieści Bennewicza, uznawanej już za kultową, czytelnik jest zaskakiwany niemniej niż w poprzednich. Tytuł cyklu: Przerażające oddziaływania na odległość – to cytat z Einsteina. Czym był tak przerażony? Fizyką kwantową, fizyką cudów. Autor w swojej powieści wprowadza nas w świat, w którym cuda nowej fizyki stały się rzeczywistością. 
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s