Pierwszy dzień w szkole wcale nie musi być straszny

Tornister-pelen-przygod-Zajac-zostaje-111627-1Pierwszy dzień w szkole potrafi dać w kość. Może być najszczęśliwszym dniem życia albo rozpoczynającym się koszmarem. Podczas gdy niektóre dzieci wolałyby zostać w przedszkolu, inne boją się spóźnić i z niecierpliwością oczekują tego dnia. Właśnie tę drugą postawę reprezentuje Antek, bohater książki Melanii Kapelusz Zając zostaje!

Lekturka Melanii Kapelusz opisuje szkolne perypetie Antka i jego przyjaciół. Każdy rozdział pokazuje inne wydarzenie, a na kartach całości opisany jest pierwszy rok nauki Antka. Jest to ciekawy sposób na pokazanie dzieciom, co może im się przytrafić w szkole, niezależnie od pory roku. W przystępny sposób autorka promuje niektóre postawy i pokazuje jak warto się zachowywać.

Zając zostaje! jest też ciekawym przewodnikiem po szkolnej rzeczywistości. Autorka postanowiła skupić uwagę młodych czytelników wokół najprostszych szkolnych czynności – jak wybór dyżurnego czy wizyta u ortodonty. Każde dziecko na pewno w jakimś stopniu odnajdzie się w tej historii i utożsami z głównymi bohaterami.

Melania Kapelusz stworzyła nieco zbyt wyimaginowany i ugrzeczniony świat. Tutaj nie ma miejsca na złe zachowania. Nawet biznesmen w pociągu zachowuje się tak nieprawdopodobnie i nierealnie, że zaczęłam się zastanawiać czy takie przedstawienie rzeczywistości dziecku jest dobrym pomysłem. Z drugiej strony oczywistym jest, że Zając zostaje! ma na celu promowanie właśnie tych grzecznych i pożądanych zachowań. Pytanie tylko, czy taka nieco odrealniona historia może się okazać wartościowa dla dziecka?

Książkę Melanii Kapelusz wzbogacają ilustracje Magdy Wosik. Idealnie komponują się one z treścią. Jest to zdecydowanie jeden z największych plusów tej publikacji. Dzieciom dużo łatwiej będzie wyobrazić sobie poszczególne wydarzenia. Zwłaszcza, że rysunki w najdrobniejszych szczegółach pokrywają się z opisem słownym. Są one ciekawym dodatkiem do historii, a pełnia kolorów sprawia, że każde dziecko z przyjemnością sięgnie po tę pozycję.

Zając zostaje! to ciekawa propozycja dla najmłodszych. Moim zdaniem zabrakło w niej trochę humoru. Jednak to tylko nadaje opowieści o Antku specyficznego uroku. Pokazuje, że nie wszystkie dzieci są takie same i, że nie każdy musi być klasową gwiazdą. To raczej historia o szarych myszkach, które w nowym środowisku odnajdują prawdziwych przyjaciół. Polecam!

Cykl: Seria wydawnicza Tornister pełen przygód
Autor: Melania Kapelusz
Wydawnictwo: Adamada
ISBN: 978-83-7420-614-3
Data wydania: 2015
Liczba stron: 96
Cena: 26,90 zł
Moja ocena: 4/6

Antkowi brakuje taty, który mieszka i pracu-je w Irlandii. Iwonka jest niemożliwą gadułą i ma wstydliwy kłopot z toaletą. Niewysoka, bojaźliwa Ela często płacze. Oskar nie prze-pada za gimnastyką, za to uwielbia jeść. W tym roku wszyscy pójdą po raz pierwszy do szkoły. Jakby mało mieli zmartwień i trosk.Czy poradzą sobie ze wszystkim?Na szczęście okaże się, że szkoła nie jest taka straszna!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s